Kybersex pro seniory

(experimentální esej o náboženství, přírodě, kultuře a technologiích)

 

Opus Dei

Svět stvoří Bůh, pravil První Bůh. I stvořil Boha ku obrazu svému. Nový Bůh stvořil Gaiu, nositelku lidstva, později blahořečenou za svůj krutý úděl.

Světlopisy Vesmíru

 

Tato esej ve skutečnosti nepojednává ani o kybersexu, ani o seniorech. Ti, kteří doufali v opak, již přestali číst. Vám ostatním přeji podivuhodný čtenářský zážitek (snad alespoň trochu zajímavý a hodný zamyšlení). Všechny citáty, jejich zdroje a osoby jsou smyšlené. Jejich podobnost s realitou je čistě náhodná. 

 

Act I – Ayahuasca Psychonaut

Vize přesáhly jeho samotného stejně jako jemu známý svět a byl vymrštěn do nejtemnějších hlubin vesmíru mimo čas i prostor. Viděl vybledlé lidi, stařešiny, ležící, znásilňované a mučené čímsi neuvěřitelným, nepřirozeným. Nutkavé zvracení ho přivedlo zpět do reality. Zvracení vyvolané nikoliv nápojem, ale vizemi světů mimo jeho chápání. 

Ayahuasca Visions

 

Lidé od pradávna směřovali k Bohu. Nebo spíše k Bohům. Je to naše přirozenost. Pokud něco nechápeme, snažíme se najít nějaké alternativní vysvětlení. Pravidelný jev, jako je východ a západ žluto-oranžového kotouče na nebi, logicky vyvolává otázky. Když na ně nikdo nezná odpověď, vzniká Bůh. Bůh, který dává teplo a světlo. Naději že po západu zase někdy vyjde a snad bude ten den lov úspěšnější. Také ztrestá ty, kteří na něj moc dlouho koukají, tím, že je budou bolet oči, proto jej uctíváme se sklopenou hlavou.

Jenže ono to nefunguje. I když prosíme, tak se Bůh neozývá, jen stále udržuje svůj cyklus východu a západu. Na lovu to pořád nejde. Je potřeba další Bůh. Ten, který má na starosti lov. A pak Bůh, který bdí nad zpropadenými mamuty, očividně takový musí být, protože stále unikají spravedlnosti našich hladových žaludků.

Počet Bohů narůstá exponenciálně. Některé kultury produkovaly dokonce až nadbytek Bohů, které bylo nutné uctít nebo alespoň brát na vědomí – tudíž si alespoň pamatovat jméno a místo, ke kterému se váží. Následovaly kultury minimalistické. Jeden Bůh musí přece takovým hříšníkům, jako jste vy, stačit. Bláhoví ti, kteří uctívají pouhé lidství a sílu mysli.

Víra jako taková je neodbouratelnou součástí kultury, naší společnosti a je velmi úzce spjata s přírodou. První náboženství jsou „kulty“ přírody.  Přírody, se kterou jsme se nemuseli pokoušet splynout, byli jsme jí totiž také. Chovali jsme se k ní jako k partnerovi a prováděli směnný obchod „něco za něco”. Spojnici s přírodou tvořili šamani, kteří se nořili do hlubin duše své, ale i do hlubin Anima Mundi. Trochu se to začalo zvrhávat, když šamany začali nahrazovat kněží a náboženství se stalo populární masovou zábavou.

 

Act II – Forgetful Supernaut

Říká se, že zlatá rybička dokáže v paměti udržet pouze 3 vteřiny z bezprostředně předcházejících chvil svého života. Výpočetní a paměťová kapacita lidského mozku je několikanásobně vyšší, než budou mít nejvýkonnější superpočítače ještě za několik, možná i desítek, let. Stejně pořád opakujeme mnohé chyby. Jsme lepší než zlaté rybičky, žijící  v dokonalé harmonii se svým okolím? 

Goldfish Enthusiast’s Magazine

 

Vývoj civilizace šel kupředu mílovými kroky. Postupem času jsme začali zapomínat, že je potřeba jednat s přírodou s respektem. Bohové nám pomohli při rozvoji a nebyli nadále zapotřebí.  Proč taky? Stačilo si jen brát, co šlo. Vzpomínali jsme na Bohy ve chvílích, kdy šlo do tuhého, a proklínali přírodu, která nám nějakou tu zkoušku přichystala.

Lidé nějakým způsobem dospěli k přesvědčení, že jsou nadřazení všemu, především přírodě. Dokonce i svým Bohům. Ti úplně původní jsou totiž s přírodou ztotožnitelní. Dokázali jsme postavit monumenty, vybudovat města, zplodit civilizaci tvorů, která zaplavuje svět. To nás nejspíš vyvyšuje.

Cítíme se nadřazení, ale nestačí nám to. Potřebujeme být víc. Potřebujeme být víc než jen lidé, chceme se stát „nadlidmi“. Perfektními bytostmi, které jsou nezničitelné, nestárnou, nemohou onemocnět natož zemřít. Nebyli bychom tak limitováni svoji fyzickou a psychickou sílou, kterou jsme dostali do vínku. Tvoříme technologie a aplikujeme je sami na sebe, abychom se zdokonalili.

Je to hezké, ale nějak jsme zapomněli. Zapomněli jsme na staré Bohy, kteří nám pomáhali. Kdysi si stačilo jen vzpomenout a věřit. Zapomněli jsme i na to, že jsme dříve také podnikali výpravy za dokonalostí. Ovšem za dokonalostí duševní, duchovní a přirozenou fyzickou sílou.

O tom co je přirozené se dá debatovat dlouho. Podle některých je přirozené cokoliv co lidé vyrobí, protože je to vyrobené z materiálů, které jsou dostupné v přírodě, na postupu nezáleží. Podle dalších je přirozené jen to, co není nijak zásadně technologicky modifikováno. Ve skutečnosti nepotřebujeme většinu technologií. Mnohé z nich nás spíše degradují a postupně díky nim degenerujeme. Pozdě. Již jsme na nich závislí.

 

Act III – Digital Cybernaut

MiLý fAcEbOoČkU, vČeRa sE sTAla HrOzNá Ěc. JeDeN KlUk mI Ve tŘíDě řÍkAl, Že pŘi mEnStRuAcI MůŽu úPlNě v pOhOdĚ yKrVáCeT. jE To pRaVdA? pOrAdÍ Mi nĚkDo, BoJíM Se. JeŠtĚ JsEm tO NeDoStAlA A MáM StRaCh aŽ To pŘiJdE. X_x *KiSs* x

(Mark Zuckerberg and 666 others like this.)

Anička, 11 let

 

Společně s vývojem a rozvojem civilizace postupuje i náboženství a mění svoji podobu. Staré kulty jsou již prakticky zapomenuté. Na jejich základě však vznikají nové eklektické pseudopřírodní kulty. To však pouze pro ty, kteří nemají dostatek vlastní fantazie a odvahy, ale ještě je zajímá příroda, tedy alespoň trochu. Bude hůř.

Sestav si své vlastní náboženství. Návrat k chaosu. Pokud nemáte dostatek fantazie, využijte některou z předpřipravených šablon. Tak hlásají jiní, kupodivu však ne úplně mimo. Chaos-magické kulty prostě jen tvrdí, že pokud nám to vyhovuje, můžeme vidět Boha ve všem, takže klidně můžeme uctívat ledničku jako své božstvo. Proč ne. Zní to rozumně a uživatelsky je to nepochybně velmi přívětivé náboženské rozhraní. Bude hůř.

Boha můžeme v podstatě najít v čemkoliv. V čemkoliv čemu věříme. A dnes věříme v podivné věci. Věříme totiž v technologie. Věříme v to, že pojede autobus včas, že náš vtipný status bude na Facebooku likovat spousta našich „přátel“, a že na Google „to“ najdeme, ať už je to „to“ cokoliv. Noví techno-digitální bohové se zrodili. Jsou uctíváni po celém světě. Facebook je moderní chrám, kde se srocujeme a dostáváme rozhřešení. Google je milostivá církev, všechno ví a její moudrosti bezmezně důvěřujeme. (Autobus je autobus, kdyby náhodou.) Stejně jako do lesní studánky i do online „Bohů“ můžeme spadnout a utopit se v nich jako v moři. Moře informací, identit, aplikací, reklam. Krása. Chceme víc. Digitální zprostředkovatelé Genia Loci přírody.

Šamani dnes nebrázdí vesmírem pomocí halucinogenních odvarů. Surfují po internetu, provádějí kyber-rituály pomocí svých kyber-fetišů. Odpustek si koupíte v e-shopu, přímo z Vatikánu. Iniciační rituál k zasvěcení do nejvyšších tajů mystických umění Vám pošleme na email do 24 hodin od provedení platby. Kouzlo se ztrácí. Magie a Bohové se rozplývají na pozadí nových hyperdigitálních démonů, skrytých pod rouškou dobrotivých Bohů.

 

Act IV – Desecrated Technonaut 

Jedinečný zážitek. Sex® s kýmkoliv chcete a kdekoliv chcete. Bez rizik a nepříjemností. To musíte zkusit! Nejnovější model peciálního masážního křesla ®. Cenově dostupné pro všechny. Mozková sonda® odhalí Vaše fantazie, které zpracuje nejvýkonnější a nejdokonalejší Kybersexuální procesor® na světě. Na přání® Vám pak přehraje maximálně realisticky libovolnou scénu pomocí nejúžasnější irtuální reality®, kterou jste kdy zkusili. K maximálnímu potěšení a uspokojení slouží více než 200 masážních chapadel® s různými zakončeními. * 

*nevhodné pro děti do 12 let a seniory od 100 let výše 

Cybersex Devices Inc.

 

V minulosti mnozí předvídali konec světa. Někteří moudří, někteří šílení. A někteří to jen zkoušeli. Co kdyby to náhodou vyšlo? Jeden z takových „konců“ se blíží. 2012 konec mayského kalendáře. Zdá se, že už se zapomnělo na velké tisícileté cykly. Konec je jen začátek něčeho dalšího. Konec světa? Určitě ne. Jen přirozený cyklus. O konec světa se postará za pár milionů let umírající Slunce. Ale to už tu dávno nebudeme. Konec lidstva, o ten se časem nejspíš postaráme sami.  Ještě nám však zbývá spousta času na vymýšlení užitečných věcí, bez kterých se nikdo neobejde. Tedy, alespoň do chvíle než je někdo vymyslí.

Za pár desítek let nebudou nové generace schopné existovat bez technologií. Staneme se na nich maximálně závislí. Tech(g)nósis ve finálním stádiu vývoje. Řekl bych, že nebudeme schopní přežít v přírodě, ale ono jí stejně moc nezbude. Nepočítám-li muzea přírody. Daň za skvělé nové technologie. Ještě před 10 roky se zdál všem Matrix naprosto nereálný, nesmyslný. Dnes tímto směrem někteří začínají uvažovat.

Co když to všechno začalo jen žertem. Ježíš a Buddha hlásali z legrace nebo v opojení mír a lásku pro všechny. Chytlavý slogan nalákal lidi a pak to nějak šlo mimo jejich kontrolu. Možné to je. Dnes vznikají některá náboženství jen tak z recese. Církev kovbojů, jediů, intellistů či kopimististů. Všechno jsou to jen vtipy, které mají potenciál se rozrůst. Dokážete si představit, že spolu v budoucnu povedou Svatou válku jediové a kovbojové? Intellisté budou po vzoru Svědků Jehovových vnucovat ten nejlepší procesor a extrémističtí kopimisté se budou chtít dostat k mocnému Tlačítku Control pomocí sebevražedných atentátů na paměťové ústavy uchovávající moudrost na kacířském papíru.

Technologie nás znesvětí. Technoimplantáty a nanotechnologie z nás udělají to, po čem tak touží transhumanisté a extropiáni (budoucí vládnoucí kasty?). Budeme sice vylepšení, skoro dokonalí. Ale budeme ještě lidmi? Technologie apriorně nemá vliv na lidské vědomí. Ale rozhodně na něj má sekundární dopad.

Co dělá člověka člověkem? Mysl, vědomí, duše, fyzická podoba? Poslední ze jmenovaných asi nejméně, ale slouží jako spojnice s přírodou. Díky fyzickým a smyslovým počitkům si uvědomujeme, že jsme její součástí a náležíme k ní. Technologie nás od ní naopak odtrhávají.

Noví Bohové nás pohltí. Staneme se díky tomu také Bohy? Sám sobě být Bohem. Divná myšlenka. Zavrhne nás Gaia jednoho dne, protože se z nás stanou jen dvojníci našich těl a myslí?

 

Technofobia Manifesto

Ti, kteří uctívají technologie, budou bičování, kamenováni a vystaveni dalším rozličným způsobům mučení a veřejného ponížení. Příslušnost k extropiánskému hnutí je trestána smrtí. Smrt technologiím! Hail Gaia!

Ze zákoníku Technofobů

 

Jdte technofobové? Technologie určitě nejsou špatné. Pro vyspělou civilizaci jsou pochopitelně nevyhnutelné. Mnohé z nich v pozitivním slova smyslu značně fascinující. Jen je nutné se občas zamyslet nad logikou některých vynálezů. Pokročili jsme v medicíně. Máme úžasné nanotechnologie a téměř neinvazivní způsoby operování. Jak zoufale se snažíme přežít a žít co nejdéle. Bojíme se smrti, protože jí nerozumíme a nevíme, co vlastně přijde po ní. Na druhou stranu máme tolik dokonalých zbraní. A vyvíjíme nové a lepší, které zabijí ještě více lidí. A pak je zakážeme. Protože by je někdo mohl okopírovat a zabít jimi spoustu našich lidí. Pak je začneme vyvíjet tajně.

Ale ono není nic jako „našich lidí“ nebo „vašich lidí“. Jsou prostě jen lidé. Děti Gaie. Matky, která své děti nepochybně jako každá matka miluje. Ale také se stejně jako každá matka těší, až odejdou z rodného domu a bude mít trochu klidu. Ale nemuseli by při tom odchodu zrovna rodný dům rozbourat jadernými zbraněmi nebo přebudovat k nepoznání.

Chceme mít místo „modré planety“ planetu pulzující modrými světýlky LED diod z podivuhodných techno-zařízení, kterými bude celá pokrytá? Přemýšlejte nad tím.

Leave a Reply

Your email address will not be published.