Láhev Nalgene

Loni mě přestalo bavit neustále utrácet za pití z automatu. PET lahve dlouho nevydrží a není zrovna dvakrát zdravé je používat opakovaně. Pořídil jsem si proto kvalitní nádobu na pití. Tomu předcházelo rozhodování jestli jít do švýcarské značky Sigg, proslulé svými hliníkovými lahvemi, nebo do americké plastové lahve Nalgene. Mezi příznivci značek panuje drobná rivalita. Majitel siggovky vám vždy doporučí opět siggovku a naopak. Finální rozhodnutí tak záleží čistě na osobních preferencích.

01-lahevObě značky vyrábí velmi kvalitní, zdravotně nezávadné a ekologické produkty a je tudíž vcelku jedno pro co se rozhodnete. Obě láhve mají svá pro a proti. Já si vybral Nalgene z těchto důvodů:

  • plast se narozdíl o hliníku nepromáčkne
  • plast je dostatečně odolný na běžné používání a vůči pádům
  • vidím kolik pití mi zbývá
  • vidím jestli mi v pití něco neplave
  • lépe se čistí a nejsou k tomu potřeba žádné speciální tablety
  • širokým hrdlem projde led na letní osvěžení nebo pytlík s čajem na zimní zahřátí
  • víčko je připevněno poutkem k nádobě
  • plast použitý k výrobě je zdravotně nezávadný a nedrží pachy
  • cena a nahraditelnost (láhve se pohybují v cenové rovině kolem 200-250 Kč)
  • kompatibilita s produkty Maxpedition

02-vrsek
Po více než půl roce intenzivního používání můžu říct, že jsem plně spokojen. Láhev je opravdu odolná, dobře se čistí a bez problémů přežije i vroucí vodu. Skutečně nedrží pach ani chutě. V zimě je to úplně bez problémů. V létě může občas zasmrádnout předpokládám díky zbytkovým slinám, které zůstávají především na přídavném vršku láhve (viz níže). Zápach obvykle zmizí po vypláchnutí vodou. A alespoň jednou za týden doporučuji vypláchnout vodou s troškou jaru.

03-obalUrčitě doporučuji i dva doplňky, které se mohou hodit. Pokud si stejně jako já vyberete klasickou Nalgene se širokým hrdlem a Looptop uzávěrem, určitě oceníte Easy Sipper 63 mm. Přídavný vršek, který zúží ústí láhve, tak aby se z ní dalo pohodlněji pít a nalévat. Cena se pohybuje kolem 75 Kč a určitě nebudete litovat. Bez tohoto pítka se totiž zaručeně skoro pokaždé polijete. Má však i nevýhodu. Je jiného plastu než láhve Nalgene a může zapáchat. Pítko totiž zachytává vaše sliny, které se hlavně v létě rychle rozkládají a způsobují nepříjemný zápach. Nic co by však nespravilo každodenní umytí jarem.

Druhý volitelný doplněk, který není k zahození a využijete ho především v zimě, je neoprenový termoobal. Vyšší cena může od koupě odradit. 400 Kč není zrovna málo za obal. Musím však říct, že je výborně zpracovaný a parádně izoluje. Termosku sice nenahradí, ale zdatně sekunduje. Bohužel má také několik nevýhod. Obal je vyrobený přesně na míru a perfektně do něj pasují jen 1 litrové láhve se širokým hrdlem. Co se vršků týče, tak netuším. Looptop pasuje. Ale u některých jiných vršků bych si nebyl jistý a doporučuji si kompatibilitu zjistit předem. Největší nevýhoda pro mě je, že láhev v obalu se nevejde do mé Maxpedition brašny a tudíž ho skoro nepoužívám.

Oficiální distributor lahví Nalgene je v ČR firma HUDYsport. Bohužel si ale musíte vybrat jen z relativně omezené nabídky. Nalgene na svém webu sice nabízí možnost sestavit si vlastní láhev, ale nabídka platí jen pro USA a Kanadu.

Na závěr jen můžu dodat, že jsem si za posledního půl roku nemusel nouzově koupit předražené půllitrové pití z automatu a bohatě si vystačím s vodou, kterou prakticky kdekoliv jednoduše doplním.  Mít takovou láhev na pití se určitě vyplatí a je vcelku jedno jakou značku si vyberete. Hlavně nebrat laciné šmejdy. Top shit, který se mi dostal do ruky byla láhev značky Vapur, která nepřežila ani jedno použití. Tak si raději kupte něco pořádného co vydrží.

Leave a Reply

Your email address will not be published.